Arsa veya Tarla Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz!

Arsa veya Tarla Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz!

Esila Gayrimenkul ailesi olarak siz değerli müşterilerimize arsa ve tarla alırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda ufak bir bilgilendirme yapma gereği duyduk.

Öncelikle arsa ve tarla arasındaki fark nelerdir onlara bir göz atalım.

Arsa nedir:

Arsa imarlı ve imarsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

İmarlı arsa nedir:

İmarlı arsa; belediyelerce  TAKS: Taban alanı yani inşaatın yapılacağı toplam alanın m2 si ve KAKS: Yani yapının kat sayısının belirlenmesinin ardından bu kurallar çerçevesinde taşınmaz yapılmasına izin verilen toprak parçasıdır.

İmarsız arsa nedir:

Belediyelerce bazı sebepler dolayısı ile yapı yapılması mümkün olmayan ve üzerine  taşınmaz inşası için belediyeler tarafından kesinlikle izin verilmeyen toprak parçalarına denir.

Tarla nedir:

Tarla; sınırları belli olup tarıma elverişli olan ve belediyelerce sadece tarım yapılması açısından imar düzenlemesine sokulmamış toprak parçasıdır.

Bu konulara değindikten sonra arsa alırken öncelikle ne istediğinizi çok iyi bilmelisiniz.

Örnek: Arsayı alma sebebiniz sadece yatırım yapmak mı? Yoksa inşaat yapmak mı? Bu konuda net olmanız gerekmekte!

Arsayı alma sebebiniz sadece yatırım yapmak ve kazanç sağlamaksa imarsız olan arsalar için doğru bölge ve fiyat analizi neticesinde aşağıda belirteceğimiz yolu izleyerek tapunuzu alabilirsiniz.

İnşaat yapılacak olan arsalar için öncelikle belediyeler aracılığı ile Kaks ve Taks konusunda gerekli net bilgiler edinilip sonrasında size uygun olup olmadığı belirlenir.

Ardından imarlı veya imarsız olması önem arz etmeksizin arsa üzerinde herhangi bir haciz veya şerh olmadığı konusunda belediyeden bilgi alınır. Arsanın temiz ve satışa uygun olması halinde tapu işlemleri için herhangi bir tapu ve kadastro müdürlüğüne başvuru yapılır. Daha sonra arsanın tapusunu satıcı ile yapmış olduğunuz anlaşma sonunda ödemesini yaparak tapu ve kadastro müdürlüğünün vermiş olduğu randevu tarihinde imzalarınızı atarak tapunuzu alabilirsiniz.

 

Paylaş